Ko darīt ar mežu?
Bieži pie mums vēršās cilvēki, kuriem īpašumā ir mežs, taču nav skaidrības, kā ar to rīkoties. Lielākoties mežs ir mantots no iepriekšējām paaudzēm un par to ikdienā neviens nerūpējas. Pirmais, ko mēs iesakam ir veikt neatkarīgu meža vērtēšanu. Pēc vērtējuma sagatavošanas īpašniekam kļūs skaidra faktiskā situācija dabā. Vadoties no šī vērtējuma var plānot tālākās darbības.
Veicot meža vērtēšanu ir svarīgi izvēlēties neatkarīgu un uzticamu darbu veicēju. Tipiskākās kļūdas ir, kad cilvēki paļaujas uz vienu cilvēku, kas bieži nāk caur paziņām. Ir pietiekoši bieži dzirdēti gadījumi, kad ieteiktais cilvēks mežu ir apsekojis, novērtējis un rekumendējis to pārdot, taču kā izrādās cena ir bijusi stipri zem vidējās tirgus cenas. Lai nenokļūtu līdzīgā situācijā, svarīgi ir atcerēties parunu – trīs reizes nomēri, vienreiz griez.
Iepazīstoties ar meža vērtējumu, ja Jūs izvēlaties īpašumu pārdot, svarīgi ir pārdot to ar viss labākajiem nosacījumiem. Diemžēl, joprojām lielāka vai mazāka krāpniecība mežu nozarē ir izplatīta iesakām uzmanīties no piedāvājumiem, kur cena tiek piedāvāta stipri virs tirgus vidējās cenas. Šādos gadījumos ir ļoti liela iespējamība, ka naudu par īpašumu nesaņemsiet vai saņemsiet daļēji. Tāpat izplatīta parādība ir, kad īpašums tiek pārdots pirmajam pircējam, jo piedāvātā nauda ir šķietami liela. Piemēram pārdodot īpašumu, Jums tiek nosaukta cena 30 tūkstoši eiro, kas pirmajā brīdī šķiet liela nauda, taču vēlāk izrādās, ka konkrēto īpašumu varētu pārdot arī par 45 tūkstošiem eiro.
Jauna taksācija, jeb meža apsaimniekošanas plāns ir būtisks dokoments, kas ne tikai ir obligāts, bet arī palīdz ikdienas meža apsaimniekošanā. Taču, ja Jūs plānojat mežu pārdot, tad jauna taksācija ne vienmēr nozīmē augstāku īpašuma cenu. Tāpat arī pastāv risks, ja ir sagrozīti izveidots vērtējums un meža taksācija, tas būtiski pasliktinātu īpašuma vērtību, tādēļ ieteikums, ja plānojat īpašumu pārdot meža apsaimniekošanas plāna izstrādi uzticēt jaunajam īpašniekam.